To keby sme vedeli...pred svadbou!

Autor: Martina Ištvancová | 13.3.2016 o 20:04 | (upravené 1.9.2016 o 16:16) Karma článku: 6,10 | Prečítané:  2112x

Polovica dnešných manželstiev sa končí rozvodom - tak hovoria súčasné štatistiky. Nie je to aj tým, že budúci manželia nevenujú dostatočný čas príprave na manželstvo a rozvíjaniu vzájomnej komunikácie? Čo je prevenciou rozvodov?

To je názov knižky amerického autora menom Gary Chapman, ktorá sa mi nedávno dostala do rúk. Požičala mi ju moja kamarátka, ktorá sa na jeseň ide vydávať. Čo ma však zaujalo najviac: mala v nej pozvýrazňované celé pasáže a poprilepované farebné nálepky. Vidno, že na vzťahu jej naozaj záleží a snaží sa svojho partnera pochopiť vo všetkých ohľadoch.

Áno, vzťahové problémy sa týkajú každého z nás. Každý z nás by vedel siahodlho hovoriť o svojich bývalých či súčasných partneroch a o nezhodách s nimi. Pritom stačí naozaj tak málo - počúvať jeden druhého...

Podľa rôznych štatistík je celosvetovo miera rozvodovosti veľmi vysoká. Rozvodom končí 45 až 50 percent manželstiev. Čiže každé druhé manželstvo sa v súčasnosti končí rozvodom.

Áno, je to tak ako píše Gary v knižke: muži sa väčšinou nevedia ospravedlniť, ženy stále tárajú a vyžadujú, aby ich partner stále počúval. Ženy nedajú partnerovi možnosť ani chvíľu byť sám a oddýchnuť si, muži v domácnosti príliš nepomáhajú. Nezastávam sa jedných ani druhých, každý má svoj podiel viny. Keď sa k tomu pridajú ešte rodičia z oboch strán a začnú vzťah systematicky narúšať, katastrofa v podobe rozvodu je okamžite na svete...

Samozrejme sú aj prípady, kedy je rozvod nevyhnutný-násilie, nevera, alkohol, drogy. No ja vo svojom okolí ako príčiny rozvodu počúvam aj vety typu: „Nechcel odísť od rodičov. Nikdy nerešpektovala moje názory. Kamaráti mu boli prednejší”.

Na nasledovnom obrázku sú zobrazené najčastejšie príčiny rozvodov na Slovensku.

Ako to teda riešiť? „Väčšina ľudí venuje neporovnateľne viac času príprave na svoje budúce povolanie, než príprave na manželstvo”, píše autor. V súčasnej dobe, ktorú by som už ani nenazývala uponáhľanou, ale doslova „besnou”, sa kariéra stáva pre väčšinu mladých ľudí prioritou číslo jeden. Nechcem tvrdiť, že dôležitá nie je. Je veľmi dôležitá, ale nemá byť životnou prioritou. Okolo seba vidíme mnohé prípady, kedy ľudia, ktorí mali všetko - a hlavne úspešnú kariéru a slávu - spáchali samovraždu. Vždy si treba nájsť chvíľu času na riešenie partnerských problémov. Už len malá otázka pre partnera po návrate z práce: „Miláčik, aký si mal deň?" dokáže naštartovať a uľahčiť vzájomnú komunikáciu.

Čo je teda liekom na choré medziľudské vzťahy a prevenciou rozvodov? Autor knihy ponúka viacero riešení, s ktorými sa stotožňujem. Najdôležitejšie je vedieť sa ospravedlniť. Spoznať dobre pred sobášom rodinu partnera. Rozdeliť si úlohy v domácnosti - obdivaja partneri sa musia zapojiť. Plánovať si rozdelenie financií. Tiež si treba k problémom vedieť sadnúť, otvorene sa o všetkom pozhovárať, a nie trieskať dverami, hádať sa a niekoľko dní sa spolu nebaviť.

Ale hlavne, mnohé páry sa hneď rozhodnú pre rozvod, než pre návštevu manželského poradcu, psychológa, kňaza alebo len staršieho a skúsenejšieho manželského páru. Tiež je nepochopiteľné, že príprave na manželstvo a umeniu vzájomnej komunikácie sa na nevenuje veľká pozornosť ani na školách. Smutné je, že pri rozvodoch trpia najmä deti - podľa psychológov majú vyššiu mieru psychického napätia a duševných chorôb.

Škoda, že mnoho párov nemalo možnosť si túto knihu prečítať pred svadbou, možno, že by potom grafy vyzerali ináč...

 

V článku bol použitý obrázok z článku http://diva.aktuality.sk/clanok/30426/prieskum-preco-sa-rozvadzame/ a citácie z knihy: Gary Chapman: To keby sme vedeli...pred svadbou!, vydavateľstvo Porta Libri, Bratislava 2014, ISBN 978-80-8156-020-0.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?