Rozmaznané. Alebo skôr nešťastné?

Autor: Martina Ištvancová | 28.9.2016 o 21:35 | Karma článku: 4,47 | Prečítané:  1005x

Sú dnešné deti naozaj také zlé, egoistické a nezvládnuteľné? Kde sa stala chyba? Dá sa to ešte napraviť?

V poslednom čase stále počúvam o tom, ake hrozné sú dnešné deti. Hyperaktívne, drzé, príliš suverénne a rozmaznané. Psychológovia publikujú štúdie o tom, ako nám rastie nová generácia nezvládateľných egoistov, ktorí sa nedokážu na nič sústrediť.

Niektorí rodičia sa ohradzujú a svoje ratolesti obhajujú, niektorí s tým nesúhlasia. Iní to počúvajú jedným uchom dnu a druhým von.  Iba podotknú, aby sa každý staral sám o seba a vychovával radšej svoje deti.

Ja dnešné deti v podstate ľutujem. Mnohé z nich nie sú rozmaznané, iba pokazené. Drahými hračkami, tabletmi, mobilmi, ale predovšetkým nedostatkom pozornosti rodičov.  Tú na seba strhávajú krikom, nevhodným správaním na verejnosti, zlými známkami v škole.

"Veď sme im dali všetko, nechápeme, kde nastal problém." To často počujeme od rodičov, ktorí svoje deti nezvládajú. Doslova a dopísmena. Nedokážu s nimi ani normálne komunikovať. Preto ich radšej vyhlásia za nezvládateľné a hyperaktívne a ťahajú ich k psychológovi. Miesto toho, aby ich zobrali radšej na rodinný výlet či chatu. Alebo aspoň na prechádzku. Alebo sa im aspoň chvíľu denne venovali a riešili s nimi ich problémy.

Len pár rokov dozadu deťom stačil bicykel a "ich" strom, na ktorí vyliezli, prípadne si na ňom urobili bunker. Dnešné deti sa už takto zahrať nedokážu. Ich sociálne kontakty sa zvrhli len na virtuálne sociálne siete. Nevedia sa spolu ani porozprávať, stále držia v rukách mobily a tablety. Mnohé z nich strávili pri počítačových hrách celé prázdniny.

Ich rodičia si neuvedomujú, že darovaný tablet k desiatim narodeninám ich malého loptoša je super vec, pomocou ktorej sa ho na chvíľu zbavia, ale o pár rokov sa im to vráti ako bumerang. Deti nereagujú na povel, že majú tablet pustiť okamžite z ruky, ak si to ich rodičia zmyslia. Samozrejme rodič si háji svoje - nasleduje bitka. Dieťa sa zatne a uzavrie do seba. Problémy sa prehlbujú, komunikácia viazne. Rodičia zúfalo hľadajú chybu všade naokolo, len nie u seba.

Všetko, čo do detí vložíme, sa nám raz vráti. Každú traumu z detstva si dieťa nesie do dospelosti. Nespravíme ho šťastným tým, že mu zorganizujeme oslavu jeho štvrtých narodením v počte hostí tridsať a darčekov takmer rovnako. Dieťa si ich hodnotu neuvedomuje, ale učí sa mať istý štandard a v budúcnosti bude od rodičov očakávať stále viac.  Budú to drahé smartfóny, značkové oblečenie a auto. Bude si to rodič môcť dovoliť? To už dieťa nezaujíma. Je naučené len brať, a nie dávať. Pretože rodič mu dáva len to materiálne a ono si už na to zvyklo a berie to ako samozrejmosť.

Tiež som čítala jedno vyjadrenie učiteľky v materskej škole, ktorá písala o tom, ako má každý z rodičov iné požiadavky na poobedný spánok, stravu a režim detí v školke. Nemali by rodičia rešpektovať zaužívaný systém, aby si dieťa zvyklo na to, že existujú pravidlá, ktoré sa musia dodržiavať? Ako inak sa dá naučiť disciplíne? Tým, že budeme kydať na učiteľky v škôlke, z ktorých každá má na starosti pomaly pätnásť detí?

Koľko detí dnes sedí samých vo svojej izbe. Zaujíma sa o ne niekto? Hral sa  s nimi niekto aspoň hodinu? Opýtal sa ich niekto, ako bolo v škole? Z čoho majú strach a na čo sa tešia? Nemé drahé hračky to asi nedokážu, musí to urobiť niekto iný...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?